Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 lutego 2021 roku odszedł od nas Pan Profesor Bogdan Sadowski.
Profesor Sadowski ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 1954 roku. W 1962 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w pięć lat później habilitował się. Przebywał na stażach naukowych w ZSRR, Włoszech (Istituto Superiore di Sanitá w Rzymie) i USA (UCLA). Prowadził pracę badawczą w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie oraz w Pracowni Neurogenomiki w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. W latach 1978-2002 kierował Zakładem Zachowania się Zwierząt w tym Instytucie. Przez wiele lat współpracował z kolegami z Zakładu Neurofizjologii Instytutu Nenckiego.
Profesor Sadowski opublikował szereg prac z zakresu fizjologii ośrodkowego układu nerwowego; prowadził badania elektrofizjologicznej czynności mózgu i wywołanych odpowiedzi behawioralnych, badał układ nagrody, rolę jądra ogoniastego w kontroli napięcia mięśniowego i odruchów obronnych. Szczególnie zajmowała go rola układu nerwowego w mechanizmach adaptacyjnych ustroju. Znane i cenione są jego badania nad mechanizmami percepcji bólu i odpowiedzią na stres. Prowadził je z wykorzystaniem opracowanego ze swoim udziałem modelu myszy wyselekcjonowanych pod kątem silnej i słabej odpowiedzi analgetycznej na stres.
Pan Profesor był autorem cenionego podręcznika „Biologiczne mechanizmy zachowania”. Jego treść ewoluowała wraz z postępem nauki; od wydanego w latach 70-tych podręcznika poświęconego fizjologicznemu podłożu zachowania zwierząt w warunkach laboratoryjnych, do wydanej wspólnie z profesorem Jerzym Chmurzyńskim książki poświęconej w znacznej mierze etologii. Trzecie, znacząco rozszerzone wydanie pod tytułem „Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt” uwzględniało najnowsze osiągnięcia neurobiologii. Podręcznik służył i służy pokoleniom studentów i nauczycieli akademickich.
Znaliśmy Profesora jako doskonałego wykładowcę i admiratora dyskusji naukowych, z których czerpaliśmy wszyscy. Był częstym gościem Instytutu, uczestnicząc w seminariach im. Jerzego Konorskiego i w posiedzeniach Towarzystwa Etologicznego. Był Autorytetem w dziedzinie badań nad mózgiem.
Żegnamy Wybitnego Uczonego, nauczyciela pokoleń neurobiologów, świetnego wykładowcę, Człowieka wielkiej mądrości i skromności.
Małgorzata Skup
fot. Ewa Godzińska